Voi inchiria impreuna cu o colega un apartament cu mai multe camere pentru cabinetele noastre individuale. Cu proprietarul persoana fizica am stabilit ca i-ar fi mai comod sa aiba un singur contract de inchiriere cu una dintre noi cu posibilitatea de subinchiriere. Eu voi vira proprietarului chiria intreaga din contul cabinetului meu si colega mea imi va plati jumatatea ei mie. La fel vom face si pentru plata utilitatilor.
Cum inregistrez platile ei in contabilitatea mea? Ii pot factura lunar partea ei din chirie si utilitati? Obiectul meu de activitate nu include genul acesta de venituri. Se considera venituri impozabile pentru mine? Cum se procedeaza?
Multumesc!