Buna ziua,
Din ce am inteles la inceputul activitatii unei activitati asociata cu profesiile liberale este necesar sa intocmesti si Registrul-Inventar in care sa fie consemnate ce bunuri proprii vor fi utilizate si pentru activitatea respectiva.
Pentru utilizarea autoturismului si a telefonului propriu in regim mixt si pentru a putea deduce 50% din cheltuielile cu acestea (ab. telefonie mobila, carburant, reparatii etc) este suficient o declaratie pe propria raspundere prin care consemnez ca respectivele bunuri sunt utilizate si pentru exercitarea profesiei sau trebuie intocmita o declaratie de aport prin care se consemneaza valoarea justa a bunurilor utilizate pentru a putea deduce aceste cheltuieli si implicit vor fi trecute in inventar si dupa caz vor genera si amortizare (deductibila 50%)
Multumesc